Zlato profitira, ko centralne banke dedolarizirajo. Čeprav »kralj« dolar ne bo kmalu izgubil svoje krone, se njegov vpliv zmanjšuje, kar bi moralo zagotoviti nekaj podpore za zlato, so pokazale najnovejše raziskave Bank of America Merrill Lynch (BoAML).
Analitiki so v ponedeljek povedali, da čeprav ameriški dolar ostaja prevladujoča rezervna valuta, se upočasnjuje s svojim statusom v svetu.
»Čeprav je po SWIFT USD še vedno 39,9% mednarodnih plačil, se je njegov tržni delež zmanjšal. Saj je svetovno gospodarstvo postalo manj osredotočeno na ZDA in dolar,« so dejali analitiki. »Verjamemo, da je dedolarizacija pomemben dejavnik za dodajanje zlata v zlate rezerve centralne banke.«
Čeprav se zdi, da Rusija in Kitajska vodita trend de-dolarizacije, analitiki ugotavljajo, da Evropa prav tako poskuša doseči diverzifikacijo.
“Prilagajanjem novim gospodarskim razmeram in naraščajoči pomembnosti Kitajske, je ECB pred kratkim zamenjala 500 milijonov ameriških dolarjev v kitajske juane. T.j. denominirane vrednostne papirje,” je dejal analitik.
Če pogledamo trg zlata, je BoAML dejal, da zlato postaja privlačna rezervna alternativa, ko vpliv ameriškega dolarja oslabi.
Kot so sporočili analitiki BoAML-a, je nedavna raziskava centralne banke World Gold Council povedala, da si petina centralnih bank na svetovni ravni prizadeva povečati svoje zaloge zlata v letošnjem letu. Hkrati dve tretjini centralnih bank cenita zlato kot sredstvo, ki je varno zavetje. Raziskava je tudi pokazala, da je 59% centralnih bank priznalo zlato kot učinkovit diverzifikator portfelja.
»Poleg teh motivov verjamemo, da bi lahko dedolarizacija vodila tudi k povečanju deleža zlata v zlatih portfeljih,« so povedali analitiki.
Čeprav so centralne banke v zadnjih devetih letih neto kupci zlata, je sedaj njihova vloga na trgu zlata še bolj v fokusu. Po tem, ko je bilo leta 2018 kupljenih 651,5 ton rumene kovine, kar je najpomembnejše povečanje v približno pol stoletja. .
Vir: kitco.com