Zlato najvišje po septembru 2011. Pri Citiju ne omenjajo Evrope, ki bo zaradi koronske krize imela precejšnjo škodo.
V zadnjih dveh mesecih so se napovedi še poslabšale. Evropska komisija je tako včeraj navzdol popravila napoved rasti v letu 2020 in 2021. V Evropski uniji naj bi letos BDP padel za 8,3 odstotka, naslednje leto pa bo sledila 5,8-odstotna rast. V majski oceni je Evropska komisija zapisala, da bo BDP letos nazadoval za 7,4 odstotka, sledil pa bo 6,1-odstotni odboj.
“Gospodarski učinek zaprtja je hujši, kot smo sprva pričakovali. Še vedno smo v nemirnem morju, grozijo številna tveganja, vključno z novim večjim valom okužb,” so zapisali.
Tudi zaradi takšnih ocen se cene zlata še naprej dvigujejo, včeraj je prvič po septembru 2011 padla meja 1800 dolarjev za 31,1-gramsko unčo. Samo letos se je cena zlata podražila za skoraj 19 odstotkov. Ker je v zadnjih mesecih naraščala tako vrednost delniških indeksov kot cena zlata, se očitno nekdo moti v napovedi, kakšna bo prihodnost, ali pa ob shizofreni monetarni politiki nobena teorija ne velja več.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…