Zlato je pripravljeno za nadaljnjo rast. Kakšni so obeti za zlato? Številni posredniki so kljub ponovnemu vzponu na delniških trgih še vedno zelo naklonjeni rumeni kovini.
Če so bojazni drugega vala pandemije korona virusa upravičene, bodisi v Pekingu bodisi na jugu ZDA, ali pa se ponovni zagon gospodarstva še nekoliko zavleče, potem bi se zlato zagotovo lahko »prebilo« iz svojega trenutnega obsega, poudarja Macquarie.
Medtem je predsednik ameriške zvezne rezerve Jerome Powell sporočil, da se do konca leta 2022 ne bo spremenila stopnja ameriških obrestnih mer. To je bilo tolmačeno kot pozitivno za zlato, čeprav UBS trdi, da se slabi povpraševanje po plemenith kovinah, ker se trgi povečujejo, in to lahko kratkoročno upočasni nakupe ter omeji navzgor.
Credit Suisse pa ponovno posodablja napovedi cen zlata za obdobje 2020–22, glede na dogajanja. Nizki in negativni donosi, oslabitev ameriškega dolarja in prepričanje, da bodo znatne fiskalne spodbude na koncu spodbudili inflacijo.
Posrednik pričakuje, da bo zlato leta 2021 doseglo 1800 ameriških dolarjev / oz, vendar bi cene lahko to mejo še presegle, če bi ameriški TIPS (Treasury Inflation Protected Securities) padli pod 100 bazičnih točk, kar velja za verjeten scenarij. To je povezano s ceno zlata nad 2000 ameriških dolarjev / oz, računa Credit Suisse, če zgodovinsko razmerje velja.
Vir: fnarena.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…