Cena zlata se je letos zvišala za 15 odstotkov, medtem ko je Dow Jones skoraj toliko izgubil.
Ni dvoma,da gospodarsko upostošenje, ki spremlja epidemijo, govori v korist nadaljnji rasti.
Še nikoli v zgodovini razmere niso bile tako naklonjene tistim, ki želijo zaslužiti z naložbami v zlato: svetovno gospodarstvo je na kolenih, obresti ničelne ali negativne, centralne banke in vlade pa neutrudno sprejemajo nove in nove reševalne svežnje.
Zlato tako uresničuje status varnega pribežališča. Ker bo svet letos v resni recesiji (in nihče ne ve, kako hitro bo okrevanje), predvsem pa, ker centralne banke tiskajo svež denar kot še nikoli v zgodovini (kar bi moralo sčasoma prinesti inflacijo) in ker se celo v ZDA že krepijo pozivi, naj centralna banka obresti potisne v negativno območje, se med vlagatelji zelo povečuje zanimanje za plemenite kovine, bodisi za fizični nakup zlata bodisi za vlaganja v ustrezne ETF-sklade.
Po eni od anket, ki so jo opravili v Nemčiji, prevladuje prepričanje, da je zlato najboljša naložba s časovnim horizontom treh let. Kar 71 odstotkov jih tudi meni, da gre pri zlatu za varno naložbo. Ker je precej verjetno, da bodo centralne banke in vlade sprejele še nekaj novih reševalnih svežnjev, je na vidiku tudi absolutni rekord v dolarjih. Ta je iz avgusta 2011, in sicer 1,917.90 dolarja za unčo. Podobne argumente za nadaljnjo rast imajo tudi vsi, ki stavijo na bitcoin. Poudarjajo, da bolj kot brnijo tiskalniki centralnih bank, bolj fiat valute izgubljajo svojo vrednost oziroma kupno moč.
Fed se boji, da bi brezposelnost lahko dosegla 25 odstotkov
Guverner Feda je namreč opozoril, da bi se lahko ameriško gospodarstvo v drugem četrtletju skrčilo za 30 odstotkov (preračunano na letno raven – številko je pravzaprav treba deliti s štiri), brezposelnost pa bi se lahko povzpela celo do 25 odstotkov, kar je popolnoma primerljivo z veliko depresijo. Aprila je bila brezposelnost 14,7-odstotna.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…