Ko so časi slabši se ustvarjajo mnoge, nove teorije. Velikokrat se vračamo tudi k starim.
Zlati standard je najstarejši in zgodovinsko najdaljši denarni sistem. Države so bile omejene pri tiskanju denarja, saj so zanj morale zagotoviti tudi določeno količino zlata v lastnih rezervah. Vse od ukinitve leta 1971, so se strmo povečevali javni dolgovi. Slednji so še hitreje poskočili z vstopom finančne krize leta 2008.
»Da bi se vrnili na enak zlati standard, kot smo ga imeli do leta 1971, je skoraj nepredstavljivo,« pravi avtorica članka, Jamrisko »tudi po mnenju mnogih oboževalcev zlata in ne samo ekonomistov.«
Kljub temu, da se v popolnosti ne moremo vrniti zlatemu standardu, pa mnogi trdijo, da denar mora sloneti na nečemu. Centralne banke naj bi denar za reševanje krize načeloma in v večini dale bankam…država od tega ni imela prav nič, kaj šele podjetja in državljani.
»Ne rabimo biti sužnji preteklosti,« je povedal George Selgin, direktor centra za monetarno in finančno alternativo na Cato Institute v Washingtonu in nadaljeval: »Zlatega standarda ne moremo v popolnosti vzpostaviti, a kljub temu bi lahko imeli standard, ki ga ni določilo nekaj ljudi na skrivnih sestankih.«
Več o vrnitvi na zlati standard »
Vir: Bloomberg