Vse oči so usmerjene v ECB in potencialno stopnjo devalvacije valut. Vse oči bodo zdaj uprte v Evropsko centralno banko ali bo kaj storila za povečanje inflacijskih pritiskov.
Čeprav bi novi stimulativni ukrepi s strani ECB spodbudili ameriški dolar in posledično znižali cene zlata, analitiki pravijo, da bi morali vlagatelji pogledati mimo te kratkotrajne nestanovitnosti in se osredotočiti na širšo sliko: nov krog v svetovni tekmi devalvacije valut.
“Če se glavne centralne banke neusklajeno trudijo prepričati vlagatelje, da resno želijo inflacijo dvigniti in da delno to pomeni nižje obrestne mere za daljši čas, je težko predvideti globok ali trajen padec cen zlata,” je rekel.
Blagovni analitiki Commerzbank-e so dejali, da vidijo potencial za višje cene zlata, saj bi ECB lahko sprožila devalvacijsko tekmo.
Jonathan Butler, analitik plemenitih kovin pri Mitsubishiju, je dejal, da ni presenetljivo, da se vlade in centralne banke osredotočajo na povečanje inflacijskih pritiskov, ko poskušajo pospešiti globalno gospodarstvo. Od marca se je svetovno gospodarstvo postavilo na glavo zaradi pandemije COVID-19.
»Negativne obrestne mere in svetovna pandemična / gospodarska kriza so bili ozadje trdne podpore zlata v zadnjih nekaj mesecih. Pričakujemo, da bo makro okolje še naprej naklonjeno zlatu kot naložbi. “
Vir: kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…