Turške banke posegajo v zlate rezerve za povečanje denarnega toka. Turške banke in ostali posojilodajalci so v zadnjih treh mesecih zbrali zaloge zlata v višini 4,5 milijarde dolarjev. Da bi preprečili likvidnostno krizo zaradi padanja vrednosti lire, poroča Bloomberg.
“Komercialne banke so se verjetno preusmerile na bolj likvidna sredstva. Glede na to, kaj se je zgodilo z liro,” je povedal medijski družbi ekonomist Jason Tuvey. “Pričelo jih je skrbeti zaradi bremena zunanjega dolga. Kar se odraža v naraščajočih donosih bančnih obveznic.”
Velik padec lire, to poletje, je bil deloma sprožen zaradi zaskrbljenosti trga glede vpliva turškega predsednika, Tayyipa Erdogana, nad monetarno politiko.
Politika Erdogana zelo podpira nižje obrestne mere, ki spodbujajo banke, da posojajo denar in povečujejo zasebno porabo.
Z zaskrbljenostjo glede neodvisnosti turške CB, ki se je gibala okoli, in političnega reda z ZDA, ki tehta na trgih, se je lira poleti zrušila, padla pa je skoraj 40% v primerjavi z ameriškim dolarjem od začetka leta.
Bloomberg je poudaril, da se je tedenska zaloga zlata, v CB v Turčiji, od sredine junija zmanjšala za skoraj 20%. Na 15,5 milijona unč. Ob tem pa je opozorila, da je to gibanje spremljala odločitev centralne banke o znižanju obveznih rezerv za banke za 4 odstotne točke za devizne obveznosti nad eno, dve in tri leta.
“S to revizijo bo finančnemu sistemu zagotovljeno približno 10 milijard turških lir, 6 milijard ameriških dolarjev in 3 milijarde ameriških dolarjev v zlati likvidnosti.” Je navedla v poročilu turška centralna banka 13.avgusta.
Vir: kitco.com