Že leto pred padcem investicijske banke Lehman Brothers septembra 2008 so se začeli pretresi v bančnem sistemu.
Že leto pred padcem investicijske banke Lehman Brothers septembra 2008 so se začeli pretresi v bančnem sistemu. 16. marca 2008 se je investicijska banka Bear Stearns s 85-letno tradicijo komaj izognila bankrotu, kupila jo je (z velikim diskontom) banka J. P. Morgan Chase. A to ni umirilo razmer.
Sredi septembra je sledil šok in žalostni konec banke Lehman Brothers, kar velja za sprožilec finančne krize 2008. Ponujajo se vzporednice s tistimi časi. Je propadla banka Sillicon Valley kot Bear Stearn. Bi lahko to rekli tudi za Credit Suisse. Še huje: je CS kot Lehman? Če je res tako, potem so na obzorju hudi časi, a večina analitikov ni tako črnogledih.
Ekonomist Kenneth Rogoff (ravno danes praznuje 70. rojstni dan) je v intervjuju za Handelsblatt povedal, da se spet vračajo občutki iz leta 2008, pri čemer je kar začuden, ker že v prejšnjem letu glede na takšno rast inflacije in obrestnih mer ni bilo podobne krize, poudaril pa je tudi visoko zadolženost držav (v ZDA se je zadolženost od krize 2008 več kot potrojila, v območju evra pa podvojila): “Če obrestne mere med recesijo ostanejo visoko, to povzroči velike težave, saj je javni dolg v obdobju ultra nizkih obrestnih mer narasel na rekordno raven.” Rogoff pri tem omenja predvsem Italijo.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…