Čeprav je v zadnjih dneh na delniških trgih spet opaziti optimizem, pa visoki januarski padci
Čeprav je v zadnjih dneh na delniških trgih spet opaziti optimizem, pa visoki januarski padci – od leta 2009 v New Yorku še ni bilo tako slabega začetka novega leta – vlagatelje glede na zgodovinske vzorce opozarjajo, naj se pripravijo na negativno leto.
Čeprav sta bila zadnja dva januarska trgovalna dneva v New Yorku izrazito pozitivna, se vodilni indeksi niso mogli znebiti visokih januarskih izgub. Pri indeksu S & P 500 je bil padec 5,3-odstoten, kar pomeni najslabši januar po letu 2009. Nasdaq je prejšnji mesec izgubil devet odstotkov. Vlagatelje so prestrašile predvsem napovedi ameriške centralne banke, da bo treba kar resno priviti obrestne mere, skrbi pa tudi upočasnjevanje gospodarske rasti po izjemnem lanskem skoku. V zadnjem lanskem četrtletju je ameriški BDP (na letni ravni) porasel kar za 6,9 odstotka.
Vse višja inflacija skrbi tudi Evropsko centralno banko, ki se bo sestala v četrtek. Vse več je ugibanj, da bi letos lahko pri ECB-ju trikrat zvišali depozitno obrestno mero, vsakič za 10 bazičnih točk.
Vir: rtvslo.si
KB
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…