Tridnevna razprodaja delnic v New Yorku, ki je tehnološkim velikanom “odnesla” bilijon dolarjev
Tridnevna razprodaja delnic v New Yorku, ki je tehnološkim velikanom “odnesla” bilijon dolarjev in tudi bitcoin poslala pod 30 tisoč dolarjev, se je v torek ustavila, a je bil odboj precej medel.
Skoraj dve tretjini vlagateljev črnogledih
Vse se vrti okrog inflacije in ugibanj, kako se bo odzvala ameriška centralna banka. Fed naj bi v naslednjih dveh letih in pol bilančno vsoto z 9 bilijonov znižal na 6,3 bilijona, kar je močneje od pričakovanj.
Obrestna mera, ki je trenutno v razponu med 0,75 in 1,0 odstotka, naj bi bila konec letošnjega leta že nad tremi odstotki. Pri ECB-ju bi se lahko prvi dvig obresti zgodil že poleti.
Vse več analitikov meni, da Fedu ne bo uspelo doseči mehkega pristanka gospodarstva, ampak bo nastopila recesija, v takšnih razmerah pa delniške trge ne čaka svetla prihodnost.
Po podatkih Ameriškega združenja malih vlagateljev je v zadnjem tednu aprila kar 59,2 odstotka zasebnih vlagateljev napovedalo, da bo delniški trg v naslednje pol leta nižje kot zdaj. Gre za najbolj pesimistične napovedi po marcu 2009.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…