Povpraševanje se umirja, gospodarska dejavnost se krči
Povpraševanje se umirja, gospodarska dejavnost se krči
Potem ko je ponudba blaga po pandemiji komaj dohajala povpraševanje, se zdaj dogaja nasprotno. Povpraševanje se umirja, cikel se že nekaj časa obrača navzdol, iz Nemčije poročajo o zmanjšanju naročil … Bo Slovenija v drugi polovici leta v recesiji?
Naša izvozna podjetja čutijo zadržanost kupcev v tujini. “Inflacija vnaša nemir med potrošnike. Skrbi jih za zaposlitve, ali jih bodo ohranili ali ne. Visoke so obrestne mere za posojila.“
Storitvena dejavnost se medtem še drži nad vodo, čeprav se tudi tam rast umirja. Po eni strani je ohlajanje pričakovano, ker sledi izredno pregretim razmeram po epidemiji, ki jih je težko ponoviti. Apetiti po blagu in storitvah v letu 2021 in tudi 2022 so bili veliki. Po drugi strani pa je treba resno vzeti opozorila o strukturnih spremembah v Evropi, ki so čedalje manj vzdržne in lahko vodijo v padec blaginje. Zato so tako pomembne zdravstvena, davčna, izobraževalna, energetska in digitalna reforma.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…