Ustanovitelji evra imajo različne teorije o tem, kako naj bi se z enotno valuto upravljalo.
Z vstopom finančne krize leta 2009 so se razkrile tudi mnoge nepravilnosti, ki spremljajo našo valuto. Nekateri, predvsem Nemčija, pa bi rekli, da ni problem v valuti, temveč v fiskalni nepravilnosti in prekomernem zadolževanju. Za slednje je najboljši primer ravno Grčija.
To so le začetki ugotovitev avtorjev knjige »The Euro and the Battle of Ideas« (slov. Evro in dvoboj idej).Markus Brunnermeier, Harold James in Jean-Pierre Landau so se znotraj svojega dela osredotočili na segmente krize, prenosa moči na nacionalne vlade in vlogo Mednarodnega denarnega sklada in Evropske centralne banke.
Avtorji knjige skozi delo izpostavljajo problematiko prepoznega odziva ustanov in reševanje finančne situacije v času, ko je za rešitve že skoraj prepozno. Na nek način obtožujejo vodilne v evro območju, ki bi morali težave bank reševati še preden so se te znašle v zatonu in preprečiti vse preveliko zadolženost še preden je ta nastala. Prav tako so avtorji mnenja, da do napak pri saniranju finančne krize ni prišlo zaradi neumnosti temveč zaradi kršenja ekonomskih načel.
Preberite več o kritičnem pogledu avtorjev knjige >>>
Vir: The Economist