Proračunski primanjkljaj ZDA bo v 2020 presegel tri bilijone dolarjev kljub močnemu gospodarstvu, trdi CBO.
Ameriško gospodarstvo bo letos raslo po “solidni” stopnji 2,2%, napoveduje nestrankarski kongresni urad za proračun v torek. Toda primanjkljaj proračuna bo dosegel 1,02 bilijona dolarjev.
Gospodarstvo bo v letošnjem letu predsedniških volitev močno. Predvsem zaradi potrošniške potrošnje, je dejala CBO, vendar napoveduje “višjo inflacijo in višje obrestne mere po desetletju, v katerem je oboje v povprečju ostalo nizko.”
Gospodarska rast se bo med letoma 2021 in 2030 upočasnila na povprečno letno stopnjo 1,7%, napoveduje CBO, medtem ko se bodo leta 2023 upočasnila rast inflacije in obrestnih mer.
Po preseženem 1 bilijonu dolarjev v fiskalnem letu 2020, bo primanjkljaj v povprečju, med letoma 2021 in 2030, znašal 1,3 bilijona dolarjev na leto, ocenjujejo CBO. To je stopnja, na katero nekateri ekonomisti in oblikovalci politike opozarjajo, da je nesprejemljiva.
Washingtonski proračunski primanjkljaj je v proračunskem letu 2009 dosegel vrhunec v višini 1,4 bilijona ameriških dolarjev po nujnih ukrepih za obvladovanje hude gospodarske recesije, ki se je začela dve leti prej.
Od leta 2012 ni presegla 1 bilijona dolarjev in je ob koncu drugega mandata predsednika Baracka Obame leta 2016 padla na 585 milijard dolarjev.
Vir: kitco
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed-a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…