Propad dogovora v OPEC+ sprožil cenovno vojno: Bo cena nafte še letos zgrmela na samo 20 dolarjev za sodček?
Države skupine Opec+, v kateri so poleg članic kartela še druge večje proizvajalke črnega zlata, se na Dunaju niso dogovorile o dodatnem rezu v proizvodnjo.
Organizacija držav izvoznic nafte (Opec) je sicer predlagala znižanje proizvodnje nafte za 1,5 milijona 159-litrskih sodov dnevno.
Organizacija je rez v proizvodnjo predlagala predvsem kot odgovor na širjenje koronavirusa po svetu, ki znižuje povpraševanje po nafti.
S predlogom pa se niso strinjali v 10 proizvajalkah pod vodstvom Rusije.
Poleg neuspelega dogovora o omejitvi proizvodnje pa se Opec+ ni dogovoril niti o podaljšanju že veljavnega ukrepa o 2,1-milijonskem rezu proizvodnje dnevno.
Ta omejitev se izteče konec meseca.
To pa bi lahko sprožilo cenovno vojno proizvajalk, ki se bo končala s padanjem cen.
Nizke cene so sicer še posebej problematične za nekatere države, v katerih proizvodnja nafte predstavlja velik delež BDP-ja, na primer v Rusiji, Venezueli ali Iranu, toda prav to je nevarna prihodnost, ki jo s seboj prinaša razmah koronavirusa po svetu.
Ne gre namreč samo za neposredne posledice bolezni, pač pa za to, kako te posledice vplivajo na pričakovanja ljudi.
Število potovanj in javnih dogodkov upada, transport se zmanjšuje, potrošnje je zaradi ustavljenih tovarn vse manj – to pa povzroča manjše povpraševanje po nafti, opozarja CNBC.
Cene nafte so od začetka leta že nižje za 30 odstotkov, toda to je očitno šele začetek pocenitev.
Vir: insajder.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed-a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…