Članek je povzetek Geostrateške platforme s strani World Economic Forum, kjer so na podlagi raziskav znotraj javnosti in elit, pridobili mnenje o prihodnosti Evrope.
EU in njene članice se že 10 let borijo s političnimi nemiri. V primeru, da želi EU omiliti politična in gospodarska trenja, se mora najprej poistovetiti z mnenjem javnosti in elit.
Chatman house publikacija, ki nosi naslov Prihodnost Evrope s strani javnosti in elit (ang. The Future of Europe Comparing Public and Elite Attitudes) temelji na raziskavi, ki so jo izvajali od decembra 2016 do februarja 2017 v 10ih državah. V njej je sodelovalo 10.000 oseb iz javnosti in 1.800 evropskih elitnih oseb.
Raziskave kažejo, da so si v mnenja v mnogih pogledih zelo nasprotujoča.
Jasne razlike med javnostjo in elitami:
- Glede splošnih odnosov, prepričanj in življenjskih izkušenj (elite imajo možnost boljše integracije v EU, so bolj liberalne in tudi bolj optimistične).
- V javnosti je veliko nezadovoljstvo in mnogi si želijo, da bi pridobili pooblastila, ki so jih imeli še pred EU. Skrbi jih tudi migracija.
- Le 34 % vprašanih iz javnosti je mnenja, da so z EU pridobili. Pri eliti je ta odstotek veliko višji in sicer 71 %.
- Več kot polovica (54%) javnosti je mnenja, da so pred 20-imi leti v svoji državi živeli bolje kot danes.
- Znotraj javnosti obstaja izrazita ločnica med liberalnejšimi in avtoritarno usmerjenimi skupinami – zlasti ko gre za vprašanja identitete. Ta razlika ima veliko večjo vlogo kot npr. drugi ukrepi: gospodarski status ali izkušnje s socialnimi težavami pri oblikovanju odnosov do EU.
Kljub mnenju elit, da so s strani EU pridobile veliko, obstaja velika razlika v njihovih pogledih na splošno: 28% podpira status quo, 37% meni, da bi morala EU dobiti več pristojnosti, 31% pa meni, da bi morala EU vrniti pristojnosti državam članicam. Še bolj nasprotujejo morebitnemu ustvarjanju “Združenih držav Evrope”.
Vir: World Economic Forum