Kljub šibkejši cenovni rasti obstaja temeljna moč v plemeniti kovini, saj vse kaže na to, da bo fizično povpraševanje konec leta 2022 na rekordni ravni
Kljub šibkejši cenovni rasti obstaja temeljna moč v plemeniti kovini, saj vse kaže na to, da bo fizično povpraševanje konec leta 2022 na rekordni ravni, glede na najnovejše poročilo Silver Institute-a.
V razčlenitvi trga srebra je britansko raziskovalno podjetje dejalo, da naj bi se industrijsko povpraševanje letos povečalo na 539 milijonov unč. Industrijsko povpraševanje še naprej poganjajo globalni prehod na zeleno energijo, vse večje povpraševanje po električnih vozilih in povečano sprejemanje tehnologij 5G.
Hkrati naj bi se povpraševanje po fizičnih naložbah povečalo na 329 milijonov unč, kar je 18 % več kot lani. Prišlo je do nenasitnega apetita po izdelkih iz srebra, pri čemer so premije na srebrnike narasle na rekordne ravni in dosegle skoraj 100 %.
“Podpora prihaja iz strahu vlagateljev pred visoko inflacijo, rusko-ukrajinske vojne, recesijskih skrbi, nezaupanja v vlado in nakupovanja zaradi padcev cen,” piše v poročilu.
Vir: kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…