Globalna dolžniška zasičenost ter dodatno tiskanje denarja s strani centralnih bank, ki se trudijo na vse pretege stimulirati gospodarstvo z novim zadolževanjem nas pelje v eno smer: VALUTNO KRIZO.
Philip Haslam, avtor knjige ‘When money destroys nations’ (Ko denar uniči ljudstvo), je spregovoril o neizbežnosti večih valutnih kriz. Haslam, ki je po izobrazbi ekonomist, se aktivno ukvarja z raziskovanjem finančnega sistema. Zadnja leta je posvetil predvsem preučevanju vzrokov, ki so pripeljali do zimbabvejske hiperinflacije. S svojimi spoznanji in predlogi za gospodarsko reformo, se trudi vplivati na svetovno monetarno politiko.
Haslam: »Do hiperinflacije vodi 5 korakov. Prvega občutimo takrat, ko naš denar izgublja na kupni moči. Tu se nahajamo trenutno. Za enako količino denarja dobimo manj dobrin. Naslednja faza je obdobje, ko se cene tako hitro dvigujejo, da prerastejo količino denarja v obtoku. Masa ljudi tako želi vzeti ves denar iz banke, saj ga ne želijo imeti na banki oz. dvomijo, da ga banke sploh imajo. Do faze številka tri pridemo, ko se cene tako hitro spreminjajo, da se niti trgovinam več ne ‘splača’ prodajati. Torej, iz dneva v dan se vse več trgovin zapira. V četrti fazi banke zavračajo vsakršno posojanje denarja, saj bi posojeni denar že naslednji dan izgubil celotno vrednost. V peti fazi pa že vlada totalni kaos. Ljudje želijo svoj denar v trenutku zamenjati za nekaj drugega, saj iz trenutka v trenutek izgublja na svoji vrednosti. Za nekaj, kar bi jim ohranjalo vrednost, za dobrine, osnovne življenjske potrebščine itd. Torej, povpraševanje je ogromno, ponudbe pa zelo malo. V prejšnji fazi se je namreč že marsikatera trgovina zaprla.«
Nadaljujte na mnenje Haslama »
Vir: Zero Hedge