Guverner Jerome Powell je v ponedeljek spet poudaril, da ravno inflacija ogroža
Guverner Jerome Powell je v ponedeljek spet poudaril, da ravno inflacija ogroža sicer robustno okrevanje. “Trg dela je zelo močan, inflacija pa močno previsoka,” je povedal Powell in še namignil, da bi lahko Fed na naslednjem sestanku (3. – 4. maj) obresti zvišal tudi za 0,5 odstotne točke namesto klasične “četrtinke”.
Kaj pravi zgodovina? Od leta 1970 je bilo v ZDA, Veliki Britaniji in Evropi 16 ciklov zaostrovanja monetarne politike. 13 jih je pripeljalo v recesijo, ugotavljajo pri družbi Capital Economics.
Sloviti vlagatelj Carl Icahn je v izjavi za CNBC dejal, da je verjetno na obzorju obdobje nižje gospodarske rasti: “Negativno sem razpoložen. Verjetno nas čaka recesija ali pa še kaj hujšega,” je povedal Icahn.
Po njegovem mnenju je največja nevarnost vse višja inflacija, ki je v ZDA pri 7,9 odstotka dosegla neslaven rekord zadnjih 40 let. Rusko-ukrajinska vojna negotovost le še povečuje. Icahn dvomi o tem, da bo Fedu uspelo ameriško gospodarstvo pripeljati do mehkega pristanka. “Vprašanje, ali bomo res videli mehek pristanek. Prej bi rekel nasprotno. Inflacija zna biti grozna, kadar gre vse v napačno smer.”
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…