Finančne družbe so po krizi postopoma zmanjševale izdajo dolga z zmanjšano izdajo obveznic. S padcem slednjega dolga se je na drugi strani postopoma povečeval drug dolg.
Ključna dejanja, ki so zadrževala donos obveznic razvitih držav, se bodo v prihodnjem letu preobrazila. Kljub preobrazbi pa je opaziti povečanje dolga na drugi strani.
Po finančni krizi so banke in ostale finančne institucije zmanjšale izdajo obveznic in ostale pri 4 bilijonih dolarjev. Slednje se je zgodilo zahvaljujoč regulativnim ukrepom, ki so jih banke morale sprejeti v smislu krčenja bilanc stanja prdvsem pri hipotekarnih posojilih, ki so bila podprta in zavarovana z obveznicami.
“Z uporabo nekoliko drugačnih meritev nam tabela v članku prikazuje kako se je trg dolžniških vrednostnih papirjev finančnega podjetja, v skupini sedmih držav, zmanjšal po svetovni recesiji leta 2009. Nadaljnje povpraševanje med vzajemnimi skladi, pokojninami in zavarovalnicami s fiksnim donosom, je ustvarilo priložnost, da nefinančne družbe povečajo izdajo obveznic,” svetovalec za področje ekonomije na Oxford Economics v Londonu in nekdanji zaposleni pri Mednarodnem monetarnem skladu.
Več o zmanjšanju obvezniške luknje >>>
Vir: Bloomberg