Nova digitalna valuta na Kitajskem-za kaj gre? Kitajska vlada preizkuša svojo novo digitalno valuto, kot pilotni program in s tem povzroča veliko burje.
Novi e-RMB predstavlja digitalni juan, ki je podprt s strani vlade in je namesto na bančnem računu shranjen v digitalni denarnici.
V aprilu je potekala omejena izdaja programa, s počasnim uvajanjem v več mestih po Kitajski – Shenzhen, Suzhou, Chengdu in Xiong’an, poročajo lokalni mediji. Kitajski dnevnik poroča, da so nekateri vladni uslužbenci in javni uslužbenci prejeli del majskih plač v obliki digitalne valute.
Eden od razlogov za to novo digitalno valuto bi lahko bila priložnost, da vlada nadzira nakupe mobilnih aplikacij, ki predstavljajo približno 16% kitajskega BDP, je poročal Bloomberg.
„Pojav digitalnih valut bo zmanjšal učinkovitost ameriških sankcij, ki omejujejo možnosti države, da se odzove na grožnje nacionalne varnosti Irana, Severne Koreje, Rusije in drugih. To bo tudi oviralo možnost ameriških oblasti za sledenje nezakonitih finančnih tokov. Kitajska bo medtem uporabila kombinacijo svojih digitalnih juanov in močnih platform za elektronsko plačevanje (kot sta Alipay in WeChat) za razširitev vpliva in krepitev gospodarske prisile v Afriki, na Bližnjem vzhodu in jugovzhodni Aziji,” pišeta Kumar in Rosenbach.
Vir: kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…