Trgi vstopajo v “močno obdobje surovin” in vlagatelji ne bi smeli spregledati srebra.
Trgi vstopajo v “močno obdobje surovin” in vlagatelji ne bi smeli spregledati srebra.
“Vstopamo v močno obdobje surovin. Znotraj teh surovin imamo zlato in srebro. Zlato je na splošno v središču pozornosti, a če pogledate srebro, je veliko boljše kot zlato. Če se cena zlata spremeni za 1%, potem se cena srebra za 4%. Volatilnost je večja. In donosnost je na splošno večja. “Srebro je, bodisi kot varno zavetje bodisi špekulacija, videti dobro.”
Med obdobjem 2008–2011, ko je cena dosegla rekordnih skoraj 50 USD za unčo, je srebro preseglo zlato, ki je takrat doseglo tudi nekaj več kot rekordnih 1920 USD za unčo. “Srebro ga je preseglo za približno 300%,” je dejal Sheikh.
Hkrati, med obdobji medvedjih trgov, padec srebra ni bil tako drastičen kot njegova rast, je dodal. “Od leta 2011 do 2016 se je zlato znižalo za 45%, srebro pa za 70%. Rast je veliko večja, padec pa ni tako slab.”
Poraba srebra
Primer dobrega argumenta za srebro je naraščajoča industrijska potrošnja, je poudaril Sheikh. “Industrijska poraba zlata se zmanjšuje, za srebro pa narašča. Vidimo, da je še prostora za rast, in ko se poraba poveča, se cena srebra zviša.”
Srebro je, v primerjavi z zlatom, podcenjeno.
Obnovljiva energija bo v prihodnjem desetletju odločilna za srebro. “Če pogledamo trenutno okolje, bo plemenita kovina v naslednjih petih do sedmih letih, če ne najdemo česa drugega, s čimer bomo nadomestili srebro, dosegla najvišje vrednosti,” je dejal. “Verjetno se bomo vrnili na iste ravni okoli 45 do 50 dolarjev za unčo.”
Vir: kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…