Laž, večja laž, vladna statistika: Janša se hvali z nizkimi stroški zadolževanjav, BDP pa strmoglavil
Ena od prvih kadrovskih čistk, ki jih je po prevzemu oblasti naredila sedanja vlada se je zgodila na Statističnem uradu Slovenije.
Na mesto Bojana Nastava, ki je bil na petletni mandat imenovan avgusta predlani, je vlada Janeza Janše imenovala Tomaža Smrekarja.
»SURS to poletje razbija stereotipe o prebivalcih Slovenije…« piše v napovedi njihove spletne strani.
In potem sledijo večinoma pozitivni rezultati. Kar ni nenavadno, saj delo vlade sedaj na SURS-u ocenjujejo njeni strokovnjaki.
V zadnjem prispevku ugotavljajo, da je »gospodarsko razpoloženje na mesečni ravni boljše,« hkrati pa je »gospodarsko razpoloženje višje tudi na letni ravni.«
Toda v odgovor je takoj dobil grafični prikaz strmoglavljenega BDP-ja.
Zelo podobno mračna slika pa bi bila tudi pri zadolževanju Slovenije, ki se je povzpelo do neslutenih višin.
Država se je samo lani prek izdaj različnih obveznic in dopolnitev obstoječih izdaj zadolžila za šest milijard evrov, upoštevajoč izdane zakladne menice pa še nekaj več.
Konsolidirani bruto dolg države je konec prvega četrtletja 2021 znašal 40.154 milijonov EUR ali 86 % BDP.
V primerjavi s stanjem na koncu četrtega četrtletja leta 2020 se je dolg povečal za 2.725 milijonov EUR.
Vir: insajder.com
KBM
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…