V zadnjem desetletju je bilo teh pet držav največji vlagatelj v srebro na svetu:
Od leta 2010 do 2019 so državljani teh držav vložili več kot dve milijardi unč srebrnih palic in srebrnikov. Katera država je bila največji vlagatelj srebra?
Od leta 2010 so vlagatelji iz Indije, Kitajske, Združenih držav Amerike, Nemčije in Kanade kupili za več kot dve milijardi unč srebrnih palic in srebrnikov. Če smo natančni, je bilo to 2.004 milijonov unč. Izkazalo se je, da so največji svetovni vlagatelji v fizične izdelke iz srebra Američani. Državljani ZDA so v zadnjem desetletju vložili v 929 milijonov unč srebrnih palic in srebrnikov.
Indijski vlagatelji so na drugem mestu s 615 M unč, sledili so Nemčija (265 M unč), Kitajska (139 M unč) in Kanada (56 M unč). Medtem ko nisem bil šokiran, da so Američani največji vlagatelji v fizično srebro, sem bil precej presenečen nad količino, ki so jo kupili Kitajci in Kanadčani.
Glede na podatke Svetovne raziskave o srebru 2020 (Metals Focus), je kanadska kovnica leta 2019 proizvedla skoraj 26 M unč uradnih srebrnikov, medtem ko so državljani lani kupili le 5 M unč srebrnih palic in srebrnikov. Tako so večino Srebrnega javorjevega lista (Canadian Maple Leaf) kupili Američani ali drugi tujci.
Prav tako, kljub temu, da je Kitajcev več kot 1,4 milijarde, so državljani v obdobju 2010–2019 vložili v le 139 M unč srebrnih palic in srebrnikov. Kitajci so naklonjeni vlaganju večinoma v fizično zlato. Nasprotno pa je Indija, z manjšim številom prebivalcev od Kitajske, več kot štirikrat investirala v fizično srebro. Poleg tega imajo Indijci raje srebrne palice kot srebrnike. Velika večina od 615 M unč fizičnega srebra, ki so ga kupili Indijci, je bila v obliki fizičnih palic… najverjetneje 90+ %.
Vir: moneymetals.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…