Avtor članka se v prispevku posveti delovanju monetarnega sistema, finančni krizi in priznanim ekonomistom.
Po mnenju Schwartza je Grčija poslala rdeči alarm celemu sveti z vstopom finančne krize. Vsi, ki imamo opravka z denarjem, naj bi s pomočjo Grčije uvideli, da je monetarni sistem, sistem z napakami. Drugo pomembno dejstvo pa je, da odgovorne ustanove in ljudje, ki skrbijo za stabilizacijo monetarnega sistema, svoje naloge niso opravili kvalitetno.
Schwartz trenutno monetarno politiko razloži v treh korakih:
1. Prvi korak je opredelitev vrednosti valute glede na fizični standard ali na drugo valuto (dolar ali evro).
2. Drugi korak je opredelitev vrednosti posamezne valute na način, da se dopusti da prosto plavajo in se na podlagi ostalih valut določa vrednost nacionalne valute (floating exchange rates); pro slednjem pravzaprav posegajo banke z izgovorom, da skrbijo za stabilnost.
3. Tretji korak pa je valutno tekmovanje; vsak naj bi si sam izbral v kateri valuti želi poslovati, trgovati ali plačevati. Le peščica držav stimulira državljane k poslovanju tudi v drugi valuti.
Po mnenju Schwartza bi bilo smiselno določeno vrednost sredstev vezati na zlato in si tako zagotovili stabilnost. Hong Kong naj bi nam lahko bil vzor, saj v primeru fiksnega menjalnega tečaja morajo zadostiti 6-im kriterijem:
1. Monetarna oblast v Hong Kongu mora držati določeno količino rezerv v dolarjih,
2. Kakršnekoli finančne polomije ne smejo reševati s pomočjo monetarne oblasti ali politike,
3. Državni proračun mora vedno biti v plusu in se vzdržati kakršnegakoli povečevanja dolgov,
4. Itd.
Vir: Library of Economics and Liberty