MNOGO od velikih škandalov s tržnimi manipulacijami v zadnjem desetletju ima veliko skupnega:
JPMorgan. MNOGO od velikih škandalov s tržnimi manipulacijami v zadnjem desetletju ima veliko skupnega: velike denarne kazni za investicijske banke, kazenske ovadbe za trgovce in sramotna papirnata sled, ki natančno razkriva, česa so se lotili uslužbenci bank.
Trgovci z obrestnimi merami, ki so manipulirali z londonsko medbančno obrestno mero (LIBOR), so si medsebojno pošiljali prošnje, naj znižajo svoje popravke. Trgovci z devizami so klepetalnico, v kateri so razpravljali o ponarejanju deviznih tečajev, neslavno imenovali kartel.
Primer proti JPMorgan Chase zaradi manipulacije s plemenitimi kovinami in zakladniškimi trgi ima veliko običajnih lastnosti. 29. septembra je priznal kršitve v zvezi z dejanji zaposlenih, ki so, po navedbah oblasti v letih 2008–2016 deset tisočkrat goljufivo namestili trge.
Banka JPMorgan se je strinjala, da bo plačala 920 milijonov dolarjev za poravnavo različnih preiskav s strani regulatorjev in organov pregona; to vključuje denarno kazen v višini 436,4 milijona ameriških dolarjev, povračilo za 311,7 milijona ameriških dolarjev strankam, oškodovanim zaradi praks, in odtujitev v višini 172 milijonov ameriških dolarjev (tj. vračilo nezakonito zasluženega dobička). Nekatere vpletene trgovce čaka kazenska ovadba. Če bodo obsojeni, bodo verjetno preživeli nekaj časa v zaporu.
Vir: economist.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…