Socialna krivica, velika neenakost in izguba zaupanja v elite opredeljuje trenutno politično gibanje. V ZDA in Evropi je na volitvah opaziti velika odstopanja med mladimi in starejšimi. Prepad, ki temelji na različnemu razmišljanju, je ogromen.
»Za takšne ločnice obstaja veliko razlogov. Pred nekaj desetletji je srednji razred (v ZDA in Evropi) živel dobro. Mlajši se niso spraševali o delovnih mestih, saj so jih čakala, ko so vstopili na trg dela. Niso se spraševali kako dolgo bodo morali živeti pri starših, preden dobijo dobro službo in gredo lahko na svoje. Ustvarili so si družino, kupili hišo in morda še kakšen vikend na morju. V mislih so imeli varno upokojitev in življenje, ki naj bi bilo boljše od njihovih staršev,« pravi Stiglitz, nobelov nagrajenec, in nadaljuje: »Pričakovanja so se jim uresničila in danes živijo dokaj dostojno življenje, medtem ko današnja mladina nima takšnega upanja kot so ga imeli današnji starejši v mlajših letih. Pravzaprav se skozi celotno življenje srečujejo z negotovostjo glede lastnega delovnega mesta, preden se prvič zaposlijo traja nekaj mesecev in na koncu preživljajo iz meseca v mesec, brez kakšnih dodatnih dopustov.«
Današnja univerzitetna mladina (predvsem v ZDA) je do vratu v dolgovih. Ob sprejemu prve službe se ne sprašujejo, če se jim služba dopade ampak, če bodo z njo lahko odplačali univerzitetni dolg. Nakup lastne nepremičnine so postale oddaljene sanje, na pokojnino pa tudi pomislijo ne.
Več o razlikah med mladimi in starejšimi »
Vir: The Guardian