V trenutnem okolju visoke inflacije, višanja obresti, še bolj zaostrenih spopadov v Ukrajini
V trenutnem okolju visoke inflacije, višanja obresti, še bolj zaostrenih spopadov v Ukrajini in vse slabših gospodarskih napovedi delniški trgi nimajo razlogov za rast. Dodatno lahko indekse pošlje navzdol četrtkova objava ameriškega indeksa CPI.
Glavna skrb je trenutno povezana s (pre)hitrim zaostrovanjem denarne politike. Že nekaj časa je jasno, da je znižanje inflacije osnovna prioriteta, tudi za ceno gospodarske krize.
Charles Evans, predsednik Fedove podružnice v Chicagu, je sporočil, da so v vrhu Zveznih rezerv enotni v mnenju, da bo treba do marca ključno obrestno mero zvišati na 4,5 odstotka in jo nato kar nekaj časa pustiti pri tej ravni. Še bolj so odmevale besede Jamieja Dimona.
Prvi mož banke JPMorgan Chase napoveduje, da bo ameriško gospodarstvo kmalu v recesiji, ta pa verjetno ne bo tako mila, kot napovedujejo nekateri ekonomisti. Ob omembi vzrokov, ki so zapisani na začetku tega članka, je povedal: “Gre za resne težave, ki bodo zelo verjetno ZDA in ves svet v šestih ali devetih mesecih pahnile v recesijo. Kako resna bo, je težko ugibati, saj bo marsikaj odvisno od vojne v Ukrajini.“
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…