Zadnji stimulativni paket, ki je šel v roke Grčije pred letom dni naj bi popravil razmere. Danes je situacija daleč od tega.
Od začetka finančne krize naj bi okrog pol milijona Grkov migriralo. Največji razlog naj bi bila visoka brezposelnost, ki je trenutno nekje pri 24 % in je najvišja v Evropi. Državi je bila od leta 2010 posojenih okrog 320 milijard evrov, kar je najvišja finančna pomoč v zgodovini.
Eurobank analitiki so v prejšnjem tednu izdali poročilo, ki ni nič kaj vzpodbujajoče. Grčija naj bi imela nižjo porabo, saj je padla za 6,4 % in nižji izvoz, ki je padel za 7,2 %. Podatki prizkazujejo padec v drugem četrtletju letošnjega leta.
Svetovna banka (ang. World bank) globino in dolžino recesije s katero se sooča Grčija primerja s težavami vzhodnoevropskih držav iz leta 1990. Najbolj revnih 20 % Grkov so se tako morali sprijazniti s še nižjo kvaliteto življenja, saj so jim prihodki padli za dodatnih 42 % vse od leta 2009.
»Če bomo nadaljevali navzdol bo nujno potreben četrti in peti stimulativni paket,« pravi Aristides Hatzis, profesor prava in ekonomije na atenski univerzi, in nadaljuje: »Ne vidim napredka. Ekonomija stagnira, zasebni sektor je opustošen, javna uprava je neučinkovita. In še vedno nas spremlja misel na Grexit.«
Vir: The Guardian