Vlagatelji se znova obračajo k zlatu in cene potiskajo nazaj nad 1800 dolarjev za unčo
Vlagatelji se znova obračajo k zlatu in cene potiskajo nazaj nad 1800 dolarjev za unčo, eno podjetje pa pričakuje, da se bodo cene zlata še naprej višale, saj je malo verjetno, da bo centralna banka FED lahko kmalu obvladovala inflacijo.
Toda, namesto, da bi podprli cene zlata, so inflacijski pritiski spodbudili pričakovanja, da bo Federal Reserve zaostrila svojo denarno politiko. Ekonomisti pričakujejo, da bo Federal Reserve pred koncem leta zmanjšal mesečne nakupe obveznic.
“Zdi se mi, kot da ljudje še vedno verjamejo v Fed, ampak jaz preprosto ne vidim, da bi Fed prišel pred krivuljo inflacije,” je dejal Guenther.
Guenther je dodal, da je trenutno inflacijsko okolje drugačno od preteklih let, ker ga ne poganja povpraševanje potrošnikov. Cene naraščajo zaradi velikih težav v dobavni verigi po vsem svetu. Nekateri ekonomisti pričakujejo, da bi lahko trajalo leta, da se odpravi globalno ozko grlo v ponudbi.
“Zvezne rezerve ne morejo storiti ničesar, da bi popravile dobavno verigo,” je dejal. “Fedova orodja preprosto ne delujejo. To ni inflacija, ki jo poganja povpraševanje potrošnikov.”
Ne samo, da Federal Reserve ne more popraviti globalne dobavne verige, ampak je Guenther tudi opozoril, da je mogoče monetarno politiko le deloma zaostriti. Povečanje javnega dolga je omejilo, kako visoke so lahko obrestne mere, je dejal.
Guenther je dejal, da je le vprašanje časa, kdaj bo trg videl nov bikovski zagon.
Vir: kitco.com
KBM
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…