Uradno: Epidemija koronavirusa Nemčijo pahnila v recesijo.
Nepreklicen konec gospodarske rasti, ki je trajala od leta 2013.
Nemško gospodarstvo se je zaradi pandemije novega koronavirusa v prvem četrtletju skrčilo za 2,2 odstotka, kar pomeni, da je država tudi uradno v recesiji. Gre za največji četrtletni padec po svetovni finančni krizi leta 2009.
Nemško gospodarstvo je v recesiji, potem ko se je tudi v zadnjem lanskem četrtletju skrčilo, in sicer za 0,1 odstotka. Tehnično je namreč država v recesiji, če se BDP zmanjša dve četrtletji zapored, navaja BBC.
Ekonomisti še večji padec gospodarstva pričakujejo v drugem četrtletju, ko naj bi se pokazale vse posledice delne ustavitve. Nato naj bi se začelo okrevanje. Nekateri analitiki so že napovedali, da bi se nemško gospodarstvo v drugem četrtletju lahko skrčilo za okoli 10 odstotkov. Po izračunih Ifa se je v času najobsežnejših omejitvenih ukrepov v Nemčiji BDP skrčil za 16 odstotkov. V drugem četrtletju bo padec po njihovih napovedih 12,2-odstoten.
“Nemško gospodarstvo je na robu recesije že od začetka leta 2019. Zdaj se ji ne more več izogniti. Gospodarska rast, ki se je začela leta 2013, se je odločno končala v prvem četrtletju. Pred nami so naporni časi do začetka okrevanja,” je za BBC dejal Claus Vistesen, eden od vodilnih ekonomistov za evrsko območje pri Pantheon Macroeconomics.
Četrtletni padec BDP-ja v evrskem območju je 3,8-odstoten, v vseh 27 članicah EU-ja pa 3,3-odstoten.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…