Gospodarstvo “sedi na tempirani bombi”: Deutsche Bank opozarja na “uničujoče” učinke inflacije
Stališče, da je inflacija prehodna, bi lahko povzročilo uničujoče posledice za ameriško gospodarstvo, je v poročilu opozorila Deutsche Bank.
“Posledica bo večja prekinitev gospodarske in finančne dejavnosti, kot bi bila v primeru, če bi Fed končno ukrepal,” je zapisal glavni ekonomist Deutsche Bank David Folkerts-Landau in drugi. “To pa bi lahko povzročilo konkretno recesijo in sprožilo verigo finančnih stisk po vsem svetu, zlasti na trgih v vzponu.”
Deutsche Bank se ne strinja z napovedmi centralne banke Fed, da bo porast inflacije, ki jo bo letos zabeležilo ameriško gospodarstvo, začasna.
“Priča smo najpomembnejšemu premiku v svetovni makro politiki od osi Reagan / Volcker pred 40 leti. Fiskalne injekcije so zdaj odveč, ko se je Fed odločil, da bo prenašal višjo inflacijo. Še nikoli prej nismo videli tako usklajeno ekspanzivno fiskalno in monetarno politiko. To se bo nadaljevalo, dokler bo proizvodnja presegala potencial. Zato je zdaj ta čas za inflacijo drugačen, “je zapisano v poročilu. “Posledice bi lahko bile uničujoče, zlasti za najbolj ranljive v družbi.”
Svet zapušča svoje prejšnje nizko inflacijsko okolje. Ta premik je pospešil močan denarni odziv na pandemijo koronavirusa.
“Morda bo trajalo eno leto dlje do leta 2023, vendar se bo inflacija spet pojavila. In čeprav je občudovanja vredno, da je to potrpljenje posledica dejstva, da se prednostne naloge Fed-a preusmerjajo k socialnim ciljem, zanemarjanje inflacije pušča svetovna gospodarstva, da sedijo na tempirani bombi , “Je dejal Folkerts-Landau. “Državni dolg se je pred desetletjem povzpel na ravni, ki si jih ni mogoče predstavljati, ko so velike industrijske države presegle raven rdeče črte 100% BDP-ja.”
Ta kriza je povsem drugačna zver, predvsem zaradi količine spodbude, ki je bila uvedena v gospodarstvo. Kongres je doslej izdal več kot 5 bilijonov dolarjev spodbud za pandemijo. Poleg tega je Fed skoraj podvojil bilanco stanja na skoraj 8 bilijonov dolarjev.
Vir: kitco.com
KBM
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…