Denar se seli v obveznice, čeprav v teoriji prinašajo izgubo. Trumpove grožnje Kitajski prestrašile delniške trge.
V tednu, ko je Fed prvič po desetletju znižal obrestno mero, je Slovenija doživela zgodovinski trenutek.: Donosnost desetletne državne obveznice je bila v petek prvič negativna.
Leta 2012 so na vrhuncu evropske dolžniške krize kupci slovenskih obveznic zahtevali sedemodstotni letni donos. Državi pa je grozila zloglasna trojka. Črni scenarij se ni zgodil, Slovenija se je rešila, vrnilo se je zaupanje. Glavne zasluge pa gredo ultraohlapni denarni politiki Evropske centralne banke.
Obvezniški trgi so ob ničelni (oziroma negativni) ECB-jevi obrestni meri in programu odkupovanja obveznic doživeli razcvet, vse višje cene obveznic evrskih držav pa posledično pomenijo njihovo vse nižjo donosnost. Kdor zdaj kupuje desetletne slovenske državne obveznice in jih drži do dospetja, se sprijazni z izgubo. Seveda pa je mogoč tudi drugačen scenarij, na katerega stavijo špekulantje.. Če bodo namreč cene obveznic še naprej naraščale (njihove zahtevane donosnosti pa s tem še bolj negativne) in jih bodo prodali pred zapadlostjo, bodo pospravili dobiček.
Strah na delniških trgih povečal željo po obveznicah. Tudi zato lažje razumemo, da je pred dnevi donosnost grške desetletne obveznice kljub visokemu grškemu dolgu zdrsnila pod donosnost primerljive ameriške obveznice. Te so bile sicer v zadnjem tednu zelo “iskano blago”. Tedenski padec zahtevane donosnosti v višini 23 bazičnih točk (na 1,86 odstotka, kar je najmanj po novembru 2016, ko je bil Trump izvoljen za ameriškega predsednika) je bil najvišji v zadnjih sedmih letih.
Vlagatelji so v ameriških obveznicah iskali varno zatočišče. Po tem, ko je Trump v petek prestrašil delniške trge z napovedjo, da bodo ZDA na kitajsko blago s septembrom uvedli nove 10-odstotne carine v vrednosti 300 milijard dolarjev. To je še povečalo pesimizem, ki se je na Wall Street naselil sredi tedna. In sicer takoj po Fedovem sestanku in besedam guvernerja Powella, da znižanje obrestne mere še ne pomeni serije nadaljnjih zniževanj.
Vir: rtvslo.si