Danes poteka sestanek FOMC, trgovci pričakujejo jutrišnjo izjavo in tiskovno konferenco.
Danes se je začel najpomembnejši gospodarski dogodek v mesecu. Danes zjutraj so se člani Zvezne rezerve (Fed) sestali prvič po virtualnem ekonomskem simpoziju, ki je prejšnji mesec potekal virtualno namesto v Jackson Hole-u.
Med svojim govorom je predsednik Powell podal močno sporočilo. To sporočilo je vsebovalo velike spremembe trenutne denarne politike Zvezne rezerve. Največja sprememba njihove denarne politike je bila preusmeritev njihove ciljne inflacije do stopnje, ki je bila sprejemljiva. Fed že leta ohranja dvojni mandat, kar pomeni maksimalno zaposlenost in mejo 2% inflacije.
Med slavnostnim govorom pa je predsednik Powell izrekel obsežne izjave, v katerih ni bilo natančnih podrobnosti o tem, kako bodo uresničili ta načrt, predvsem pa najbolj pomembno glede parametrov in ravni pri katerih menijo, da bi bilo varno začeti dvigovati obrestne mere.
Ravno iz tega razloga je jutrišnja izjava in tiskovna konferenca, ki ji sledi, tako ključnega pomena. Prvič po decembru lani bo Fed objavila svoj točkovni graf, ki bo začrtal osnovni namen in časovnico, na podlagi katerega člani Fed-a menijo, da bo potrebno obdržati obrestne mere na trenutni ravni, ki je blizu nič. Čeprav vsaka točka predstavlja člana z glasovalno pravico, ni podatkov, kateri član z glasovalno pravico je glasoval za določeno zadevo. Kakorkoli, jutrišnja objava bo prinesla nekaj jasnosti glede težko pričakovane časovnice.
Analitiki napovedujejo, da bodo obrestne mere do leta 2023 ostale blizu nič. Bloomberg je anketiral 31 ekonomistov in prišel do naslednjega zaključka; “Fed lahko tri ali več let drži obrestne mere blizu ničle in njegova bilanca se bo povzpela nad 10 bilijonov dolarjev, ko si bodo oblikovalci politike prizadevali za oživitev ameriškega gospodarstva iz recesije«, so povedali ekonomisti v raziskavi.
Vir: kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…