Jereb Matjaž, samostojni licencirani premoženjski svetovalec, predstavlja trenutno finančno situacijo: Pred kratkim sem slišal šalo, ki lepo oriše trenutno finančno situacijo.. Prijatelj je rekel prijatelju: »Včeraj sem videl tvojo ženo, a me ni opazila.« Prijatelj mu odgovori: »Ja, mi je povedala.«
Če se pretvarjamo, da nečesa ni, to še ne pomeni, da tega ni! Svetovni finančni dolg je dosegel 250 bilijonov (250 tisoč milijard) ameriških dolarjev. Italija se je znašla v recesiji, delnica svetovno pomembne Deutsche bank je od svoje najvišje vrednosti (maj 2017) izgubila 92,6 % vrednosti. Trenutno samo sedem od 19-ih držav Evropske unije izpolnjuje maastrichtsko merilo (javni dolg ne sme biti višji od 60 % BDP). Delniški, obvezniški in nepremičninski trgi so pri najvišjih vrednostih. Ameriški dolar (svetovna rezervna valuta) ima vse manjšo veljavo v svetovni trgovini. Vzpostavljajo se vzporedni plačilni sistemi (kitajski, ruski, evropski). Obrestne mere so zelo nizke ali celo negativne, svetovno gospodarstvo se ohlaja…
Kljub vsem tem anomalijam, se večina pretvarja, da je vse tako kot pač mora biti (business as usual). In da problemov ni. In zakaj je temu tako? Ker večina ljudi ne ve kako denarna politika dejansko deluje.
A, problemi so, učinkovitih rešitev pa ni videti. Na to je že v začetku leta 2016 opozoril nekdanji predsednik ameriške centralne banke iz Dallasa (FED) Richard Fisher, ki je dejal, da Ameriška centralna banka že od finančne krize leta 2008 izkrivlja (manipulira) finančne trge in da je ostala brez ustreznih rešitev za prihodnjo finančno krizo.
Tega se očitno zavedajo tudi ostale svetovne centralne banke, ki so tako v lanskem letu kupile največ zlata v zadnjih 47. letih (651 ton). V tem kontekstu, poleg Kitajske, Rusije, Turčije in Kazahstana izstopata še Poljska, ki je opravila največji nakup zlata v zadnjih 20. letih in Madžarska, ki je nakup zlata opravila po 35. letih in s tem svoje zaloge povečala kar za 10-krat! Zato je v tem trenutku veliko bolj smiselno ravnati tako kot centralne banke. Ne pa se pretvarjati, kot da je vse v redu. Zanikanje in ignoranca resnosti trenutne finančne situacije vas lahko v prihodnje pripeljeta v resne osebne finančne težave.