Po navedbah več bank in raziskovalnih podjetij naj bi se centralne banke po vsem svetu leta 2021
Po navedbah več bank in raziskovalnih podjetij naj bi se centralne banke po vsem svetu leta 2021, po letošnjem premoru, znova posvetile nakupu zlata.
Nakupi zlata v uradnem sektorju so v letih 2018 in 2019 dosegli rekordne vrednosti. Prvo leto 656 in 667 ton drugo.
“Večji zagon za nakup zlata je očiten med dolgoročnejšim trendom dedolarizacije in nagnjenjem k diverzifikaciji rezerv.” je povedal vodja Citijevega oddelka za Severno Ameriko Aakash Doshi.
Rusija, ki je letos prenehala biti glavni kupec zlata, bi lahko nakupe nadaljevala spomladi 2021. Kitajska, ki v skoraj enem letu ni razkrila nič novega, pa bi lahko z novimi nakupi pričela takoj, ko bo v ZDA volitev konec, je dodal Citijevo poročilo.
HSBC vrednostni papirji (ZDA) Inc. načrtuje povečanje na 400 ton leta 2021 po padcu na 390 ton letos, je poročal Bloomberg.
“Čeprav je bil uradni sektor povpraševanja po zlatu v letih 2019 in 2018 precej močan in je letos šibkejši, po zgodovinskih merilih ni nujno šibek.” je dejal glavni analitik HSBC za plemenite kovine James Steel.
O tem, zakaj so centralne banke letos upočasnile nakup zlata, je Jeff Christian, upravni partner skupine CPM, dejal:
“Ko se je aprila začela vojna za ceno nafte med Savdsko Arabijo in Rusijo in je cena nafte padla, je Rusija nehala kupovati zlato. In od aprila ni kupila nobenega zlata. Kitajska nima gospodarskih omejitev, kot jih ima Rusija, ampak zlato kupuje že nekaj let in diverzificira svoj portfelj. Zlato je zelo majhen del njihovih rezerv, vendar kupujejo dosledno. Umaknili so se in letos niso kupili ničesar, ” je Christian povedal za Kitco News.
Vir: Kitco.com
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…