Biden je ta teden napovedal 1900 milijard dolarjev vreden reševalni sveženj pomoči
Biden je ta teden napovedal 1900 milijard dolarjev vreden reševalni sveženj pomoči prebivalstvu in podjetjem, potem ko so v ZDA prejšnji mesec že sprejeli 900 milijard dolarjev vreden fiskalni sveženj. 1000 milijard oz. bilijon bi šel, če bo Biden predlog potrdil senat, na račune Američanov z nižjimi dohodki, ki bi prejemali po 2000 dolarjev mesečno (prej 600, po novem še 1.400).
Razmere so zaradi epidemije seveda zelo napete, trg dela je pod pritiskom, v zadnjem tednu je 965 tisoč Američanov, ki so ostali brez službe, zaprosilo za denarno nadomestilo, kar je precejšen porast v primerjavi s tednom poprej (784 tisoč).
Stopnja brezposelnosti je pri 6,7 odstotka še vedno znatno nad najvišjimi vrednostmi, ki so bile dosežene v finančni krizi 2008.
Čeprav bi morala biti napoved 1,9 bilijona dolarjev vrednega svežnja za borze najboljša mogoča novica, je ob koncu tedna Dow Jones izgubljal in je bil v petek tudi za 300 točk v minusu (več kot odstotek). Prav tako je malce nenavadno, da je cena zlata zdrsnila še za odstotek. Analitiki kot glavni razlog za takšna gibanja navajajo krepitev ameriškega dolarja v zadnjem tednu in nadaljnjo rast donosnosti ameriških obveznic.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…