Basel III: darilo za vlagatelje v fizično zlato. Basel III je sklop mednarodnih predpisov o kapitalski ustreznosti bank
Basel III je sklop mednarodnih predpisov o kapitalski ustreznosti bank, testiranju izjemnih situacij in splošni likvidnosti trga. Številni od teh predpisov so bili uvedeni takoj po finančni krizi 2008–2009. Vendar obstaja več vidikov teh sporazumov, ki bodo začeli veljati šele 28. junija 2021 za evropske banke in 1. januarja 2022 za Združeno kraljestvo. Če povzamemo, zlato bo postalo varno premoženje prvega reda, zato bo dražje opraviti nakup in prodajo ne lociranega zlata. Ti faktorji so za fizično zlato zelo bikovski. Tako bodo vlagatelji v to plemenito kovino velikodušno nagrajeni, če bodo kupili fizično zlato.
Zanimivo pa je, da mora biti zlato fizično in shranjeno v lastnih trezorjih ustanove. Ne sme biti v papirni obliki ali v lasti in v zakupu nekoga drugega. Večina naložb v zlato je v zakupu, izposoji ali v papirni obliki. Zdi se, da bodo prišle velike spremembe.
Ker bo zlato imelo varen status – brez rizika, bodo številne banke spodbujene, da ga kupujejo še več za knjigovodske namene. To bo tudi močno spodbudilo vsako centralno banko, da zviša fizične rezerve te sijoče rumene kovine.
Odločitev, da bo zlato sredstvo brez tveganja, seveda ni bila sprejeta včeraj. Leta 2017 je bilo napovedano, da bo zlato postalo osnovno sredstvo v skladu z Baslom III. Leto so zaznamovali množični nakupi zlata s strani centralnih bank. Kupljenih je bilo 651,5 ton sijoče kovine, kar je rekord v zadnjih 50 letih. Ta dejstva so dokaz, da bodo novi predpisi bikovski za fizično zlato.
Sporazum Basel III bo močno vplival na evropske banke in tudi na banke v Združenem kraljestvu. Zahteva po razmerju neto stabilnega financiranja bo bankam in drugim institucijam otežila upravljanje z ne lociranim zlatom. Ena izmed verjetnih rešitev bo torej fizično hranjeno zlato. Dejstvo, da bo zlato postalo varno premoženje, je zelo bikovsko. Centralne banke in drugi vlagatelji bodo zvišali svoje rezerve zlata. Vse to je zelo ugodno za vlagatelje, ki imajo fizično zlato.
Vir: seekingalpha.com
KBM
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…