Ameriškim bankam pristrigli peruti. Ekonomija na 90 odstotkih moči.
Stotine milijard, ki jih z različnimi programi v gospodarstva vlivajo centralne banke in vlade, seveda blažijo hudo recesijo. A dolgo bo še trajalo, da bo svet tam, kot je bil pred pojavom novega koronavirusa. Treba se bo navaditi, kot je pred kratkim pisal The Economist, na ekonomijo 90 odstotkov. To pa je daleč od normalnosti. Potrošnja bo, ko bo konec državne pomoči najbolj ranljivemu sloju (600 dolarjev tedensko), spet usahnila. Brezposelnost bo ostala visoka, številna podjetja bodo na robu preživetja.
Fed je objavil rezultate stresnih testov poslovnih bank, večina je ustrezno pripravljenih na recesijo v obliki črke U in W. Res pa je, da jih je kar nekaj na meji in bi bile v težavah, če bi se stopnja brezposelnosti nevarno približala 20 odstotkom.
Lufthansa sprejela državno pomoč
Ni veliko manjkalo, da bi padel še en nemški šampion – letalska družba Lufthansa. A so se njeni delničarji na skupščini le odločili za sprejem državne pomoči, vredne devet milijard evrov. S tem pa Lufthanso rešili pred stečajem. Država bo zdaj prevzela 20-odstotni delež v podjetju. Lufthansine delnice, ki so pred slabim mesecem po 32 letih zapustile druščino indeksa DAX30, so v petek (prvi dan trgovanja po novici o sprejemu državne pomoči) sprva pridobivale, a so dan končale za šest odstotkov pod gladino, pri 8,99 evra. Indeks DAX30 je sicer na tedenski ravni izgubil dva odstotka.
Vir: rtvslo.si
Vabljeni k branju ostalih novic >>>
Z vidika dolgoročne in kratkoročne perspektive obstajajo trije glavni dejavniki: geopolitika, ponudba in povpraševanje ter politika obrestnih mer Fed a. Prva dva dejavnika ceno zlata višata od leta 2015 naprej in bosta tudi nadaljevala. Geopolitična žarišča, kot so Iran, Koreja, Krim, Venezuela, Kitajska in Sirija, ostajajo nerešena. Nekatera se celo še slabšajo…