Septembra 1986 so v The Economist prvič objavili “Big Mac Index”. To je bil nekako najbolj enostaven način, kjer so lahko primerjali, če so McDonaldsovi Big Mac-i podcenjeni ali precenjeni po svetu.
Če pogledamo danes, lahko vidimo, da je enak artikel (burger Big Mac) v ZDA možno dobiti v povprečju za 5,06 $ (mimogrede, to je 17% več kot pa leta 2013…inflacije uradno naj ne bi bilo). V Kanadi se ga v povprečju dobi za 6 kanadskih dolarjev, kar je po trenutnem tečaju 5,06 $. Po tem bi lahko sklepali, da je kanadski dolarj podcenjen za 11 % napram ameriškemu dolarju. V EU območju se dobi Mac-a za 3,88 €, kar je trenutno 4,06 $. Evro valuta je tako 20% podcenjena napram ameriškemu dolarju.
Na področjih kot je Malezija, Južnoafriška Republika, Rusija,…se najdejo valute, ki so tudi do 60 % podcenjene napram ameriškemu dolarju (gledano ponovno iz stališča Big Mac-a).
“Dejstvo, da je dolar tako visoko ocenjen ne pomeni da so ZDA na prvem mestu ali da je valuta zelo stabilna itd. Pomeni, da je zadeva napihnjena…in se nahaja v balonu,” pravi avtor članka.
Več o precenjenosti dolarja >>>
Vir: Zero Hedge